Dijital Bir Dünyada Marka Yaratmanın Değeri?

Bugün kızınızın sınıf öğretmeni sizi aradı ve hafta sonu gösterisi için bale kıyafetinin hazır olup olmadığını sordu. Nasıl yani? Üstelik bu bilginin yer aldığı kağıdı 1 hafta önce kızınız ile eve gönderdiğini belirtti. İyi de siz 4 gün içinde bale kıyafeti nereden bulacaksınız? Üstelik bale kıyafeti nerede satılır bunu bile bilmiyorsunuz…!

30_11

Bu durumda yapacağınız ilk işin ne olacağını çok iyi tahmin ediyorum. Google’a girip “bale kıyafeti” araması yaparak size bir an önce bu ürünü ulaştırabilecek bir firma bulmaya çalışacaksınız. Evet, firmalar listelendi. Tek tek tıkladınız. Online alışveriş olanağı sağlayanlara baktınız. Hatta birçok ürün arasından fiyat karşılaştırması yaptınız. Bu arada birçok adwords reklamı, bir çok retargeting reklam, hatta birkaç tane online mukayese sitesi ile de karşılaştınız. İyi de şimdi hangisini satın alacaksınız? En güvendiğiniz firmadan mı? Size en sempatik görünen siteden mi? En ucuza ürün satandan mı? Size sunduğu kampanya olanaklarını beğendiğinizden mi? Günün sonunda bir karar vereceksiniz ama ne siz ne biz bu kararın “NASIL?” alınacağını önceden bilemeyeceğiz.

Yıllardır pazarlama sektörünün bir ürün ya da hizmeti satabilmek için gerekli olan tüm nimetleri kullanmaya çalıştığını biliyoruz. Ama maalesef kimse homoekonomikus değil. Yani satın alma kararını sadece mantıki ve ekonomik kararlar ile alan ve duygusal motivleri satın alma kararını etkilemeyen varlıklar değiliz. Öyle olsaydık zaten hayat çok daha kolay – ama bir o kadar da sevimsiz  – olurdu.

Evet performansa dayalı pazarlama çok önemli. Hem yatırım getirisini çok doğru bir şekilde ölçebiliyorsunuz, hem de performans elde ettikçe bütçe harcıyorsunuz. Nereye gittiğini tam olarak da bilemediğiniz milyonları medya planlamalara harcamıyorsunuz. Ama tüketici için hala marka algısı çok önemli. Eğer Marka kişide yüksek bir etki bıraktıysa güven duygusu çok daha yüksek oluyor ve müşteriye ne fayda sağlarsanız sağlayın kendini o marka ile etkileşime girdiği için “iyi” hissediyor.

Başarılı ve güçlü bir marka yaratmak ve buna uygun ve istikrarlı bir imaj yaratmak her zaman çok önemli olmuştur. Peki bir e-ticaret markası için marka stratejisi nasıl oluşturulmalıdır?

Marka Stratejiniz en basit tanımıyla müşterilerinizin sizi ve ürünlerinizi nasıl görmesini istediğinizdir. Buna göre firmanızı konumlandırmanız ve bir fark ortaya koyabilmeniz pazarlama stratejinizin ilk adımı olacaktır.

E-ticaret mağazaları Gerek yeni müşteri kazanmak (acquisition) , gerek mevcut müşteriyi elde tutmak (retention) ve gerek mevcut Müşterileri daha sadık hale getirebilmek için (loyalty) marka stratejini hala güçlü bir pazarlama aracı olarak kullanmaktadır.

Bu stratejik tanımla ilk başta sağlam bir şekilde yapılmadığı takdirde zaman içinde yeni deneyimler kazanmak ve geri dönüp yeniden düzeltme yoluna gitmek müşterilerin negatif direncine neden olacaktır.

Peki Sağlam bir E-ticaret Marka Stratejisi için cevaplanması gereken sorular nelerdir?  Bunu da bir sonraki yazımızda inceleyeceğiz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s